Szanowni klienci!

Ze względu na stan epidemii, kierując się dobrem naszych Klientów, do odwołania zawieszamy możliwość dokonywania zwrotów artykułów zakupionych w Naszym sklepie.

Pozdrawiamy zespół sklepu Filtrysupreme.pl


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Odżelazianie, czyli dlaczego pozbywamy się tych naturalnych domieszek?

Odżelazianie, czyli dlaczego pozbywamy się tych naturalnych domieszek?

Obecność żelaza i manganu w wodach podziemnych jest zjawiskiem w pełni naturalnym. W zależności od regionu, zawartość obu pierwiastków w wodzie może się znacząco różnić, począwszy od ilości śladowych do kilku mg/dm3 (mangan) lub kilkudziesięciu mg/dm3 (żelazo).

Dlaczego pozbywamy się tych naturalnych domieszek

Nie da się ukryć, że dla osób korzystających na co dzień w swoich gospodarstwach domowych z zasobów okolicznych sieci wodociągowych, nadmiar obu metali (a dokładniej metali przejściowych – z chemicznego punktu widzenia) będzie dość uciążliwy. Skutecznym i ekonomicznym rozwiązaniem są jednak produkty marki Supreme. Umożliwiają one szybkie filtrowanie wody z kranu – celem jej natychmiastowego wykorzystania.

Po czym łatwo poznasz, że potrzebna będzie redukcja stężenia żelaza i manganu w wodzie? Uwagę zwróci przede wszystkim specyficzny zapach i metaliczny posmak. Nie da się też ukryć, że żelazo brudzi armaturę (wanny, umywalki itp.). Co więcej, tworzy osady w rurach zmniejszające zdolność pomp do tłoczenia wody. To z kolei przekłada się na spore straty energii. Ponadto żelazo sprzyja rozwojowi rozmaitych bakterii, które mogą wtórnie zanieczyszczać wodę. Dobrej jakości filtr Supreme będzie w tej sytuacji nieoceniony.

Warto też mieć świadomość przebarwień na tkaninach (najczęściej żółto-brązowych). Nieco inaczej zachowuje się mangan, choć i on często uszkadza odzież (nadając jej częściowo czarny kolor). Zredukowanie ilości obu metali poprzez efektywną filtrację jest ważne także ze względu na szeroko pojęte aspekty zdrowotne. Niedobór omawianych pierwiastków uważa się oczywiście za niepożądany, jednak nadmiar także może szkodzić. Jakie problemy powoduje żelazo w zbyt dużej dawce? Niektóre opracowania naukowe wskazują m.in. na chorobę Kashin-Becka. W przypadku manganu mowa m.in. o zaburzeniach w metabolizmie innych pierwiastków. Gdzieniegdzie pojawiają się wzmianki na temat oddziaływań o charakterze neurotoksycznym i kancerogennym. Jednak na tę chwilę badacze nie są co do tego wystarczająco zgodni. Jego bezpieczna zawartość w wodzie oscyluje w granicach maksymalnie 0,050 mgMn/dm3, czyli 50 μg/dm3.

Żelazo jest obecne w wodzie

...I raczej nikt nie ma co do tego wątpliwości. Wysokiej jakości filtry do wody w domu marki Supreme pozwolą na utrzymanie odpowiedniego poziomu tego metalu, czyli maksymalnie 0,200 mgFe/dm3, czyli 200 μg/dm3. Woda z kranu staje się coraz bardziej popularna w przypadku codziennego picia. Jednak dla świadomych i wymagających konsumentów filtrowanie przez stacje uzdatniania najczęściej nie będzie wystarczające. Jeśli dzieje się tak, że woda po nalaniu jest klarowna, ale w wyniku kontaktu z powietrzem zmienia barwę i wytwarza się osad opadający na dno (czyli mamy do czynienia z sedymentacją), można stwierdzić, że wówczas żelazo występuje w formie rozpuszczonej, ale łatwo się utlenia. Wówczas wyczuwalny jest metaliczny zapach – dla wielu osób będący całkowicie nie do zaakceptowania.

Należy wspomnieć też o innych przyczynach powstawania żółtawej, niezachęcającej barwy, bo nie zawsze odpowiada za nią brak odżelazienia. Problem zazwyczaj tkwi w kwasach humusowych – wytwarzanych przez mikroorganizmy żyjące w glebie. Redukcja zbędnych ilości żelaza i manganu (w wodzie z kranu) poprzez dobre filtry, to trudna do przeceniania inwestycja we własne zdrowie i bezpieczeństwo. Produkty Supreme dzięki oferowanej jakości wciąż zdobywają kolejnych zadowolonych użytkowników. Nie czekaj i dołącz do nich już dziś.