Filtrowanie wody z kranu. Jakie filtry do wody kranowej?

Filtrowanie wody z kranu. Jakie filtry do wody kranowej?

Zastanawiasz się, czy woda płynąca w Twoim kranie nadaje się do picia? Nie odpowiada Ci jej zapach lub smak? Chcesz mieć pewność, że Ty i Twoi bliscy pijecie zdrowe i bogate w wartości odżywcze napoje na bazie kranówki? Nie jesteś skazany na zakup butelkowanego napoju z marketu w hurtowych ilościach. Z pomocą przychodzą współczesne technologie, pozwalające poprawić parametry wody z kranu. Sprawdź dostępne na rynku systemy uzdatniania, dowiedz się, jak działają poszczególne rodzaje filtrów i zobacz, które z nich gwarantują najwyższą jakość filtrowania.

Jakość wody pitnej, a jej wpływ na zdrowie

Problem niskiej jakości wody płynącej z naszych kranów jest powszechny i dotyczy różnych rejonów kraju. Niezdatna do picia ciecz płynie w instalacjach wodociągowych zarówno w dużych miastach, jak i na prowincji. Od lat samorządy prowadzą działania mające na celu podniesienie jakości wody pitnej, jednak podstawowym czynnikiem, który powoduje obniżenie jej parametrów, jest zazwyczaj przestarzała, zanieczyszczona instalacja wodociągowa. W domach jednorodzinnych i mieszkaniach, w których rury nie były wymieniane przez kilkadziesiąt lat, popularna „kranówka” będzie więc nie tylko zanieczyszczona, ale również bardzo uboga w wartości odżywcze i minerały.

Zanieczyszczenie w kranie jawi się jako bardzo poważny problem, jeśli zestawimy go z informacjami podawanymi przez Światową Organizację Zdrowia. Według statystyk WHO, aż 80% wszystkich współczesnych chorób ma swoje źródło w złej jakości spożywanej wody. Będąc tego świadomym, warto podejmować działania mające na celu uzdatnianie wody płynącej w naszych kranach. Tym bardziej że sprzedawana jako „mineralna” woda butelkowana niekoniecznie jest zdrowsza od tej z wodociągu.

Woda z kranu czy z butelki?

Zarówno w osiedlowych sklepach, jak i w supermarketach znajdziemy cały szereg różnych gatunków wody butelkowanej. Każda z ich reklamowana jest jako „naturalna mineralna”, czy „naturalna woda źródlana”, co w praktyce… nic nie oznacza. Według obowiązujących norm za mineralną uznawana jest ta, w której zawartość substancji mineralnych wynosi minimum 1000 mg na 1 litr. Kto z nas, przed dokonaniem zakupu sprawdza te parametry, czytując się w treść etykiety? W ogromnej większości po prostu wybieramy ten produkt, którego smak lub cena najbardziej nam odpowiadają. Tymczasem, znaczna ilość dostępnych w sklepie rodzajów wody w butelkach nie spełnia wyżej wymienionego warunku. Dodatkowo większość wód sprzedawana jest w opakowaniach PET, co może skutkować skażeniem licznymi toksycznymi substancjami.

Po co filtrować wodę w domu?

Co więc zrobić, gdy woda w kranie nie nadaje się do picia, a jakość tej butelkowanej odbiega od tego, co słyszymy w reklamach? Prostym i wydajnym rozwiązaniem jest domowy system uzdatniania, czyli filtr do wody z kranu (lub zestaw filtrów) skutecznie oddzielający czysty płyn od zanieczyszczeń oraz wzbogacający płyn w niezbędne wartości mineralne i odżywcze.

Najważniejsze korzyści ze stosowania zestawu filtrującego

  • poprawa jakości wody wodociągowej,
  • lepszy smak i zapach cieczy z kranu,
  • brak negatywnego wpływu na przygotowywane napoje, np. kawę czy herbatę,
  • duża wydajność wkładów filtrujących – nawet do 380 l na dobę,
  • skuteczne blokowanie najmniejszych cząsteczek i zanieczyszczeń – nawet do 0,0001 mikrona,
  • niezawodność i bezobsługowe działanie instalacji,
  • wielomiesięczna żywotność wkładów i membran filtrujących,
  • niskie koszty utrzymania,
  • łatwa instalacja i bezproblemowa wymiana zużytych wkładów.

Filtry do wody z kranu - rodzaje

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój branży oferującej filtry i systemy domowego uzdatniania. Dowodem tego jest bogata oferta producentów i dystrybutorów urządzeń pozwalających poprawić jakość wody w kranie i podnieść jej parametry. Do najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej skutecznych rozwiązań zaliczane są: filtry mechaniczne, urządzenia z wkładem węglowym oraz uznawane za najskuteczniejsze - filtry z odwróconą osmozą, oferowane przez markę Supreme.

Filtry mechaniczne

Mechaniczny system filtracji uznawany jest za najbezpieczniejszy dla zdrowia ludzkiego. Jego zaletą jest możliwość zainstalowania go w dowolnej instalacji wodociągowej, również za wodomierzem. W stosunku do dużych zanieczyszczeń, takich jak drobinki piasku, mułu czy szlamu, filtr mechaniczny wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Zaletą takiego systemu jest brak wyjaławiania wody z minerałów. Systemy mechaniczne mogą być wyposażone w różne rodzaje wkładów, począwszy od piankowych, aż po harmonijkowe. Te ostatnie szczególnie dobrze radzą sobie z większymi zanieczyszczeniami. System mechanicznej filtracji można wykorzystać również do redukcji żelaza z wody kranowej. Wszystko dzięki zastosowaniu specjalnego wkładu odżelaziającego z aktywnym granulatem. Poprawa smaku wody oraz pozbycie się metalicznego posmaku, z pewnością zostaną zauważone przez domowników.

Filtry z wkładem węglowym

Oprócz wkładów piankowych czy harmonijkowych, w domowych systemach uzdatniania często stosuje się również filtry węglowe, bardzo skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń organicznych, a także pestycydów lub herbicydów. Wkłady tworzy się z różnych rodzajów węgla – bardzo popularny jest ten produkowany z łupin orzechów kokosowych, wykorzystywany m.in. w systemach odwróconej osmozy Supreme. Dzięki jego zastosowaniu znacznej poprawie ulega smak oraz zapach płynącej z kranu wody.

Filtry wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się również systemy filtracyjne wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy. W opinii specjalistów, ten typ filtracji uznawany jest za najskuteczniejszy, w dużej mierze dzięki zastosowaniu membrany osmotycznej, pozwalającej na oddzielanie cząsteczek o wielkości do 0,0001 mikrona, czyli 100 000 razy mniejszych niż 1 mm. Woda podlega wstępnemu oczyszczeniu w filtrach mechanicznym oraz węglowym, a następnie trafia na membranę osmotyczną. Układ półprzepuszczalnych błon usuwa najdrobniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. Odfiltrowana ciecz może zostać wykorzystana do spożycia, natomiast pozostałości trafiają do kanalizacji lub mogą być wykorzystane np. do spłukiwania toalety.

Spośród wszystkich dostępnych na rynku metod filtracji, odwrócona osmoza jest jedną z najlepszych możliwości spożywania krystalicznie czystej, wody z domowej instalacji wodociągowej. Woda taka posiada odpowiednie parametry pod względem stopnia mineralizacji zarówno dla dorosłych, jak i dla małych dzieci. Podniesieniu parametrów wody pitnej sprzyja zastosowanie mineralizatorów oraz wkładów jonizujących, które odpowiadają za nasycenie H2O wartościowymi pierwiastkami, takimi jak magnez, sód czy potas. Co więcej, wkłady filtrujące nie zawierają srebra, ani metali ciężkich (np. ołowiu), co dodatkowo podnosi skuteczność procesu uzdatniania.

Filtry narurowe – zastosowanie i sposób działania

Ważną rolę w domowej instalacji wodociągowej spełniają również filtry narurowe, które można podłączyć za wodomierzem lub przed zestawem hydroforowym. Oprócz wyłapywania większych drobinek rdzy, piasku czy innych osadów, chronią one urządzenia filtrujące oraz baterie przed osadzaniem się kamienia i jego szkodliwym działaniem. Przy wyborze filtra należy kierować się jego wydajnością dostosowaną do przepływu cieczy. Najlepiej sprawdzają się urządzenia zatrzymujące cząsteczki większe niż 90 µ.

Wydajność systemów filtrujących

Odpowiednia wydajność filtrów to kolejna cecha, która wpływa na jakość uzdatniania w domowej instalacji wodociągowej. Aby skutecznie oczyszczać H2O używaną do celów domowych, należy wybierać rozwiązania gwarantujące odpowiednią szybkość filtracji. Przykładem są wysokiej jakości zestawy odwróconej osmozy Supreme Premium, których wydajność oscyluje na poziomie 100 GPD. Oznacza to, że system jest w stanie przefiltrować i uzdatnić nawet do 380 litrów na dobę. Warto pamiętać, że im bardziej zanieczyszczona jest woda i im więcej kamienia osadza się na urządzeniach, tym bardziej spada wydajność urządzeń filtrujących. Bardzo zła jakość wody może znacznie utrudnić proces filtrowania, zwiększając jego koszty, co w skrajnych przypadkach czyni uzdatnianie wody nieopłacalnym.

Filtry Supreme - skuteczna redukcja manganu i żelaza

Jednym z głównych powodów obniżonej jakości wody w kranie jest nadmierna zwartość manganu oraz żelaza. To właśnie te pierwiastki odpowiadają za charakterystyczny, metaliczny posmak i mętną konsystencję wody kranowej. Jeśli chodzi o redukcję powyższych substancji, również tutaj największą skutecznością wykazują się filtry wykorzystujące odwróconą osmozę. Dzięki zastosowaniu wydajnych wkładów, ale przede wszystkim membrany osmotycznej o skuteczności filtracji na poziomie 98%, tego rodzaju zestawy doskonale radzą sobie z usuwaniem najdrobniejszych cząsteczek manganu, żelaza, a także azotu, wapnia czy metali ciężkich.

Podsumowując, jest wiele powodów, dla których warto zainstalować domowy zestaw filtrujący wodę z kranu. Wybór optymalnego rozwiązania jest kwestią indywidualnych preferencji, choć praktyka pokazuje, że najwyższą skutecznością w zakresie uzdatniania i redukcji agresywnych pierwiastków chemicznych odznaczają się filtry z odwróconą osmozą oferowane przez markę Supreme. Niezależnie jednak od wybranego systemu, warto skupić się na korzyściach, jakie daje instalacja filtrów do wody w domu. Najważniejsze z nich to poprawa smaku i zapachu wody, wyraźna redukcja większych i drobnych zanieczyszczeń, a także wzbogacenie popularnej kranówki o niezbędne minerały i składniki odżywcze, co ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Poszukujesz sprawdzonych rozwiązań w zakresie filtracji wody w domu? Poznaj rodzinę systemów odwróconej osmozy Supreme oraz Supreme Premium. Wybierz idealny system uzdatniania dla siebie lub skorzystaj z profesjonalnego doradztwa i ciesz się smaczną i zdrową wodą w Twoim kranie!