Zmiękczanie wody w domu - skuteczny sposób

Zmiękczanie wody w domu - skuteczny sposób

Twoja skóra po umyciu staje się nadmiernie wysuszona, a na urządzeniach sanitarnych w domu osadza się kamień? To wina twardej wody! Zastanawiasz się jak rozwiązać ten problem? Zainwestuj w profesjonalny system zmiękczający wodę i ciesz się doskonałymi parametrami cieczy płynącej z domowej instalacji wodociągowej. Pozbądź się problemów z kamieniem, smugami po myciu okien czy uszkodzonymi sprzętami AGD. Sprawdź dostępne na rynku urządzenia odkamieniające i dowiedz się, jak wybrać idealne dla swoich potrzeb. Zmiękczanie wody w domu nigdy nie było takie proste!

Dlaczego twarda woda jest tak niebezpieczna?

Twarda woda to problem, z którym każdego dnia zmagają się miliony Polaków w swoich domach i mieszkaniach. Osadzający się kamień niszczy armaturę, instalację grzewczą czy urządzania takie jak pralka lub zmywarka. Za zbyt dużą twardość odpowiadają cząstki soli wapnia i magnezu, wstępujące w niej w zbyt dużych ilościach. Wpływ na poziom twardości mają również jony manganu oraz żelaza. Nie należy bagatelizować problemu twardej wody, ponieważ może ona być powodem wielu usterek lub poważnych awarii urządzeń, które są nią zasilane. W skrajnych przypadkach producent może nawet odmówić nam serwisu gwarancyjnego, jeśli uzna, że awaria nastąpiła na skutek używania zbyt twardej wody. Najpoważniejsze zagrożenia, wywoływane zbyt twardą wodą w domu, to m.in.:

  • awarie urządzeń domowych i artykułów gospodarstwa domowego (pralek, zmywarek, ekspresów do kawy itp.),
  • pogorszenie parametrów wody z kranu,
  • nieestetyczny i trudny do usunięcia osad na armaturze, naczyniach,
  • wytrącanie się kamienia w czajnikach bezprzewodowych,
  • wyższe koszty eksploatacyjne i serwisowe urządzeń zasilanych wodą,
  • zwiększenie wydatków na zakup detergentów i środków chemicznych,
  • powolne pokrywanie wnętrza rur doprowadzających ciecz coraz grubszą warstwą kamienia i zmniejszenie ich przepustowości,
  • nadmiernie wysuszona skóra po kąpieli,
  • smugi i widoczne ślady na powierzchniach okien i luster po ich umyciu.

Twarda woda jest szczególnie niebezpieczna dla kotłów grzewczych oraz instalacji centralnego ogrzewania. Może bowiem powodować gromadzenie się tzw. kamienia kotłowego, co powoduje znacznym obniżeniem parametrów energetycznych całej instalacji C.O. Twarda H2O często skutkuje również poważnymi i trwałymi usterkami samego kotła, jak i poszczególnych elementów instalacji, np. pompy obiegowej czy zaworów.

Profesjonalne systemy zmiękczające – jak to działa?

Budując domy, projektujemy w nich rozwiązania, które mają ułatwić nasze codzienne życie i poprawić jakość korzystania z urządzeń. Ogrzewanie, klimatyzacja czy inteligentne oświetlenie, to tylko niektóre przykłady udogodnień, jakie stosujemy w naszych wnętrzach. Niestety, jednym z najbardziej lekceważonych zjawisk jest zbyt duża twardość wody i konsekwencje jej codziennego stosowania. Problem pojawia się w momencie, gdy któryś ze sprzętów odmawia posłuszeństwa i trzeba zlecić kosztowną naprawę lub wymienić urządzenie na nowe. Tymczasem, problemom generowanym przez kamień i twardą wodę da się zaradzić znacznie wcześniej. Rozwiązaniem zaprojektowanym do domów jednorodzinnych oraz mieszkań są specjalistyczne systemy zmiękczające, zwane zmiękczaczami. Urządzenia te działają praktycznie bezobsługowo i nie wywołują wysokich kosztów, co powoduje, że z roku na rok są coraz chętniej wybierane do pomieszczeń mieszkalnych i nie tylko.

Czym jest zmiękczacz wody i jak działa?

Domowy system do zmiękczania wody oparty jest o działanie urządzenia potocznie nazywanego zmiękczaczem. Podstawowym zadaniem tego rodzaju sprzętu jest redukcja stopnia twardości wody dzięki wykorzystaniu zjawiska wymiany jonowej. Rozpuszczalne związki wapnia oraz magnezu są zatrzymywane, a następnie wymieniane na jony sodu, co powoduje, że płynąca w instalacji wodociągowej ciecz staje się bardziej miękka i mniej agresywna dla ludzi i zasilanych nią urządzeń. Na rynku znajdziemy dwa podstawowe typy zmiękczaczy: kompaktowe, stosowane najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie liczy się estetyka urządzenia oraz dwuczęściowe, polecane do piwnic i pomieszczeń gospodarczych. W urządzeniach kompaktowych całość aparatury znajduje się w jednej obudowie, z kolei w dwuczęściowych zbiornik na sól oraz butla na złoże i głowica montowane są oddzielnie. Niezależnie od rodzaju urządzenia, konstrukcja typowego zmiękczacza zawsze jest podobna. Urządzenie składa się z następujących elementów:

  • zbiornika filtracyjnego na żywicę umożliwiającą wymianę jonów wapnia i magnezu na jony sodu,
  • zbiornika na solankę powstającą po wsypaniu soli tabletkowanej,
  • głowicy sterującej pracą filtrów oraz procesem regeneracji. Głowica powinna być wyposażona w zawór mieszający, umożliwiający ustalenie właściwego stopnia twardości płynu w końcowym punkcie poboru.

Aby system zmiękczania wody w domu działał sprawnie i wydajnie, konieczna jest również prawidłowa filtracja H2O w celu eliminacji z niej cząsteczek stałych. W tym celu najczęściej wykorzystuje się mechaniczne filtry do wody, które blokują drobinki zanieczyszczeń, aby nie trafiały one do urządzenia zmiękczającego i nie zakłóciły jego prawidłowego funkcjonowania.

Zmiękczanie wody w domu jednorodzinnym

Zastosowanie systemu zmiękczającego wodę w domowej instalacji sanitarnej nie tylko pozwoli uniknąć licznych problemów wywoływanych przez twardą H2O, ale również, wydłuży żywotność poszczególnych urządzeń i pomoże zachować ich sprawność. Szczególną rolę proces zmiękczania wody odgrywa w przypadku kotłów grzewczych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także artykułów gospodarstwa domowego. Jednocześnie, miękka woda w domu to widoczny wzrost komfortu korzystania z cieczy do celów gospodarczych i spożywczych. Plyn o obniżonej twardości jest zdrowszy i smaczniejszy, a po odpowiednim odfiltrowaniu nadaje się bezpośrednio do picia. Miękka woda to również smaczniejsza herbata czy bardziej aromatyczna kawa. Zalety redukcji twardości odczują wszyscy domownicy niezależnie do tego, czy ciecz wykorzystywana jest do picia, kąpieli, mycia okien, czy wykonywania wielu innych czynności domowych. Eliminacja kamienia to również brak problemów z uciążliwym i mało estetycznym osadem na armaturze czy umytych naczyniach.

Kiedy zainstalować zmiękczacz wody?

O zainstalowaniu zmiękczacza najlepiej pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu – na etapie jego projektowania. Wówczas możliwe jest zaplanowanie wszystkich niezbędnych rozwiązań w sposób kompleksowy. Korzystanie z miękkiej wody od samego początku eksploatacji urządzeń wydłuży żywotność i pomoże zachować optymalną wydajność. Jeśli jednak chcemy zainstalować zmiękczacz w istniejącym już budynku, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Nigdy nie jest za późno, by zredukować stopień twardości i zacząć chronić posiadane instalacje oraz urządzenia AGD. Montaż systemu w eksploatowanej już piwnicy, kotłowni czy wnętrzu mieszkalnym nie stanowi żadnego problemu od strony technicznej i nie wymaga skomplikowanych modyfikacji.

Gdzie umieścić system zmiękczania?

Za optymalną lokalizację zmiękczacza uważa się miejsce wejścia wody do budynku. Zazwyczaj będzie to kotłownia, piwnica lub wydzielone pomieszczenie gospodarcze. Przed zamontowaniem urządzenia należy przygotować odpowiednią ilość miejsca, umożliwiającego swobodne ustawienie i dostęp do sprzętu w trakcie eksploatacji. Należy zadbać, by w pobliżu był odpływ do kanalizacji oraz dostęp do energii elektrycznej, ponieważ zmiękczacz zasilany jest prądem z sieci. Zakres ewentualnych przeróbek instalacji uzależniony będzie od dostępu do rur, jednak w większości przypadków podłączenie zmiękczacza nie jest mocno skomplikowane.

Jakie są koszty utrzymania systemu zmiękczającego?

W zależności od wielkości urządzenia, jego rodzaju, czy wydajności, koszty utrzymania zestawu do zmiękczania wody mogą być zróżnicowanie. Do stałych opłat eksploatacyjnych należy zaliczyć pobór energii elektrycznej (większość urządzeń nie zużywa więcej niż 17W) oraz koszt zakupu soli tabletkowanej. W stosunku do kosztów naprawy lub wymiany sprzętów uszkodzonych przez twardą wodę, wydatki związane z utrzymaniem systemu będą znacznie mniej dotkliwe. Dodatkową zaletą układu jest jego bezobsługowe działanie.

Jak wybrać najlepszy zmiękczacz wody do swojego domu?

Rynek oferuje nam szeroką gamę rozwiązań w zakresie systemów do zmiękczania wody w domowych instalacjach wodociągowych. Przy wyborze tego właściwego, należy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim zwracać uwagę na zapotrzebowanie na wodę oraz wydajność urządzenia. Najtańsze opcje najlepiej odrzucić od razu, ponieważ ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a pod względem wydajności znacznie ustępują renomowanym rozwiązaniom. W dodatku tego rodzaju urządzenia są bardzo podatne na awarie, co znacznie zwiększa koszty eksploatacji systemu. Warto wybierać produkty oferowane przez renomowanych producentów – stanowią one gwarancję wieloletniej bezproblemowej eksploatacji. Uwagę należ zwracać również na ilość złoża żywicznego, rodzaj głowicy sterującej, czy dodatkowe funkcje.

Supreme – skuteczne zmiękczanie wody w domu

Spośród dostępnych na rynku urządzeń, z pewnością warto zwrócić uwagę na systemy zmiękczające Supreme. Rozwiązania tej renomowanej marki charakteryzują się dużą wydajnością, zastosowaniem dodatkowego układu filtracyjnego oraz niezawodnych głowic sterujących pracą całego układu. Szerokie możliwości konfiguracyjne pozwala na precyzyjne dostosowanie parametrów urządzenia do potrzeb gospodarstwa domowego. Na uwagę zasługuje również atrakcyjny design zmiękczaczy Supreme, dzięki któremu urządzenia te doskonale komponują się z większością aranżacji domów i mieszkań. Systemy zmiękczające Supreme znajdą zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, jak i obiektach firmowych, biurowych czy przemysłowych. Ich kompaktowa konstrukcja, nowoczesna estetyka oraz bezobsługowa eksploatacja czynią je wydajnym i uniwersalnym rozwiązaniem.