Filtr do wody z odwróconą osmozą. Jak działa filtr osmotyczny?

Filtr do wody z odwróconą osmozą. Jak działa filtr osmotyczny?

Na czym polega proces uzdatniania kranówki? Czym zastąpić wodę butelkowaną? Czy można pozbyć się rdzy, piasku i kamienia z czajnika na zawsze? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to przeczytaj nasz wpis. Opowiemy w nim, czym jest filtr do wody z odwróconą osmozą i jak działa. Poza tym dowiesz się, jakie są zalety jego stosowania oraz jak o niego należy dbać.

Czym jest proces odwróconej osmozy?

Dostawcy wody podejmują działania mające na celu jej oczyszczenie. Uzdatnianie to nie jest jednak na tyle skuteczne, by pozbyć się czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie. Są to różnego rodzaju bakterie, wirusy i zabrudzenia występujące w rurach prowadzących do kranu. Dodatkowo wykazywana jest dość często obecność szkodliwych metali ciężkich. Dlatego najlepszym sposobem pozbycia się ich są filtry odwróconej osmozy. Montowane są najczęściej bezpośrednio w kuchni pod zlewem, ponieważ to tu następuje główny pobór H20 do celów spożywczych. Ich działanie polega na zastosowaniu specjalnych membran gwarantujących wysoką efektywność filtrowania. Zatrzymują cząsteczki wielkości poniżej 0,0001 mikrona. Dla porównania bakterie osiągają rozmiary rzędu od 0.2 do 1 mikrona, a wirusy od 0,02 do 0,4 mikrona. Dzięki temu przechodzi tylko krystalicznie czysta ciecz. Współcześnie filtr do wody w domu występuje w postaci złożonych systemów pięcio, a nawet ośmiostopniowych. Tworzą one spójny układ, w którego strukturę wchodzą również jonizatory i mineralizatory. Poza tym mają specjalne wkłady wypełnione rozdrobnioną skorupą kokosa. Przepływające przez nie płyny nabierają pięknego aromatu i wybornego smaku. Rozwiązania te oprócz warunków domowych sprawdzają się także w:

 • przemyśle,
 • akwarystyce,
 • miejscach, gdzie konieczne jest odsalanie ujęcia wody.

Jak działają filtry do wody z odwróconą osmozą?

Dostarczana z wodociągów kranówka wpływa do instalacji pod określonym ciśnieniem. Następnie przesącza się ona przez powierzchnię membrany osmotycznej. Wszelkie zanieczyszczenia zostają wychwycone i odprowadzone z pozostałą częścią wody do kanalizacji. Stąd istnieje konieczność podłączenia tego typu filtra do wody w domu do instalacji wod-kan. Jeśli chcesz wydłużyć jego żywotność, to zainwestuj w konfiguracje złożone z kilku prefiltrów w tym węglowego i z jonami srebra. W ten sposób usuniesz wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, a pozostałe tj. biologiczne zostaną zatrzymane przez membranę.

Na tym etapie pozbędziesz się również:

 • żelaza, ołowiu i innych metali ciężkich,
 • wapnia i manganu,
 • wirusów i bakterii.

Dodatkowo unikniesz nieprzyjemnego zapachu spowodowanego przez wysokie stężenie chloru. Idealnie czysta woda nadaje się do picia bez konieczności przegotowania. W naszym sklepie internetowym znajdziesz modele wyposażone w jonizatory i mineralizatory. Wówczas mogą one mieć dwuobwodową wylewkę. Umożliwia ona pobór wody, którą uzyskuje się z membrany, gdzie zachodzi odwrócona osmoza np. w supreme-R07 Premium oraz osobno po wkładzie mineralizującym. Za każdym razem otrzymasz wysokiej jakości ciecz pozbawioną szkodliwych substancji.

Zalety różnych filtrów

Chcesz poznać, czym różnią się prezentowane w ofercie różne zestawy filtrów do odwróconej osmozy? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przystępnie zaprezentowane dane dotyczące naszej oferty. Zapoznaj się z nimi i wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.

System odwróconej osmozy premium

Zestaw ten przeznaczony jest zarówno do użytku domowego, jak i w gastronomii lub w przemyśle. Oznaczenia od RO-5 do RO-8 określają ilość stopni filtrowania kranówki. Cechą wspólną tych modeli jest wysoka jakość (eliminacja 98% zanieczyszczeń) i wydajność (100 GDP). Przeciętnie instalacja odwróconej osmozy premium może uzdatnić przez 24 godziny około 380 litrów H2O. Filtry montowane są za pomocą szybkozłączki QC. W RO-6 jest możliwość zainstalowania wkładu bioceramicznego jonizującego S-L-FIR. W ostatnim etapie następuje mineralizacja wody poprzez dozowanie magnezu i wapnia. Zwróć uwagę na bakteriostatyczne właściwości użytej włókniny polipropylenowej. Właśnie w tej opcji dostępna jest nowoczesna dwuobwodowa wylewka, o której wcześniej wspomnieliśmy. W RO-7 i 8 znajdziesz ją w wariancie 360 stopni. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu możesz pić zdrowy i pełnowartościowy płyn o delikatnym smaku.

Co zapewnia odwrócona osmoza w układach premium?

 • Zacznijmy od tego, że każdy z prezentowanych zestawów do oczyszczania posiada atest PZH. Oznacza to, że został dopuszczony do kontaktu z wodą pitną.
 • Dzięki swojej skuteczności zalecany jest dla kobiet w ciąży oraz małych dzieci.
 • Co ważne - kupując zestaw filtrów, możesz zamontować je we własnym zakresie bez ryzyka utraty gwarancji. Pomoże Ci w tym szczegółowa instrukcja załączona do opakowania.
 • Wysoka wydajność zapewniona przez oryginalną membranę Filmtec.
 • Redukuje piasek, muł, zawiesiny, metale ciężkie, chlor.
 • Zmiękcza wodę.

System odwróconej osmozy supreme

W tej konfiguracji filtrów możesz uzyskać wydajność na poziomie 280 litrów na dobę. Zapewnia to półprzepuszczalna membrana 75 GPD. Blokuje ona od 96 do 99% nieczystości pochodzenia organicznego i nieorganicznego. Odwrócona osmoza w systemie supreme możliwa jest w pięciu, sześciu i siedmiu etapach. Produkty mają symbole RO-5, RO-6 i RO-7. Najniższy model sprzedawany jest bez mineralizatora. Stąd powstała w trakcie oczyszczania woda nadaje się idealnie do akwarium. Z RO-6 uzyskasz płyn nasycony odpowiednią ilością magnezu i wapnia. Możesz go pobierać za pomocą dwuobiegowej wylewki. Wysoka jakość H2O zagwarantowana jest dzięki wkładowi S-L-MIN. Jeśli w Twoim domu występuje niskie ciśnienie (poniżej 2,8 bara), to przyda się Ci specjalna pompa. To, co powinno Cię przekonać do jej zakupu to zmniejszenie zużycia wody po uzdatnieniu. Chodzi tu o tę część, która jest tzw. odpadem i trafia do kanalizacji.

Prawdziwym liderem w tej klasie jest RO-7 z wkładem jonizującym AIFIR2000. Z jego pomocą płyn, który pijesz, będzie miał zasadowe pH. Natomiast filtr S-L-MIN nasyci krystalicznie czystą wodę pierwiastkami potrzebnymi dla organizmu człowieka.

Do największych zalet tego rozwiązania należy:

 • wyeliminowanie brzydkich zapachów i nieprzyjemnych smaków dzięki wkładowi węglowemu,
 • rezygnacja z zakupu wody butelkowanej. Oszczędzasz pieniądze i chronisz środowisko naturalne,
 • zredukowanie twardości typowej dla kranówki,
 • usuwanie pestycydów, azotanów i azotynów.

Czy warto inwestować w filtry do wody z odwróconą osmozą?

Zastanawiasz się, czy stać Cię na wydatek związany z zakupem markowych systemów do uzdatniania wody? Jak widzisz, ceny samego urządzenia rozpoczynają się od 500 zł. Zakładając, że samodzielnie założysz całą instalację, to oszczędzasz na pracy fachowca. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że część kranówki jako efekt uboczny trafi do ścieków. Czyli zapłacisz za coś, czego nie wypijesz. Pomyśl jednak, że dzięki temu zyskasz zdrową i krystalicznie czystą postać H2O.

Wesprze ona Twój organizm, usuwając toksyny oraz podziała jako antyoksydant. Jeśli chorujesz na alergię lub ktoś z Twojej rodziny, to masz pewność, że należycie troszczysz się o jakość posiłków. Pozostaje jeszcze trwałość, którą mają filtry do wody i membrana - RO (odwrócona osmoza). Według producenta:

 • wkłady do filtracji wstępnej należy wymieniać co 3 do 6 miesięcy,
 • żywotność wkładów liniowych 6-12 miesięcy,
 • sama membrana do 5 lat.

W tym czasie masz pewność, że dostarczana woda zostanie pozbawiona szkodliwego żelaza. Poza tym, co jest niesłychanie ważne dla Twojego organizmu, będzie wolna od metali ciężkich takich, jak:

 • arsen,
 • kadm,
 • chrom,
 • miedź,
 • ołów,
 • rtęć.

Ich obecność w każdej filiżance kawy, czy porcji zupy może nieść negatywne konsekwencje w postaci chorób. Dodatkowo wpływają na obniżenie kondycji układu nerwowego oraz powodują różne inne zaburzenia.

Masz pytania lub potrzebujesz wsparcia w zakresie doboru odpowiedniego filtra? Skontaktuj się z działem obsługi w naszym sklepie internetowym. Chętnie doradzimy i podpowiemy, który wariant może być najkorzystniejszy w Twojej kuchni.