Skutki twardej wody w domu

Skutki twardej wody w domu

W każdym domu woda jest wykorzystywana na wiele sposobów – do picia, przygotowania potraw, mycia, prania czy sprzątania. Mimo to niewiele osób zwraca większą uwagę na jej jakość, ograniczając się do wzrokowej oceny barwy i zapachu. Oczywiście takie badanie nie pozwala na dokładne zapoznanie się ze składem cieczy lecącej z kranu, a więc też określenia jej twardości. Cecha ta ma z kolei bardzo duże znaczenie dla każdego gospodarstwa domowego. Co trzeba o niej wiedzieć?

Twarda woda – co to właściwie oznacza?

O problemie twardej wody usłyszeć można głównie z reklam telewizyjnych czy też czasem programów edukacyjnych. Nie powinno więc dziwić, że stosunkowo niewiele osób wie, o co w tym właściwie chodzi. Mówiąc najprościej, parametr ten określany jest przez ilość minerałów zawartych w wodzie – przede wszystkim kationów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+), ale też żelaza i manganu. Im większe ich stężenie, tym twardość jest wyższa. Co ciekawe, istnieje kilka sposobów na określanie tej cechy, a w Polsce przyjmuje się, że dla wody pitnej powinna ona wynosić między 60 a 550 Mg CaCO3 na litr. Jak więc nietrudno zauważyć, rozpiętość jest w tym przypadku całkiem spora. Wynika ona z faktu, że z punktu widzenia zdrowia człowieka twardość nie ma większego znaczenia. Co więcej, bogata w składniki mineralne ciecz w kranie może mieć nawet wpływ pozytywny, pozwalając na uzupełnienie niedoborów niektórych pierwiastków. Niestety problem ten wygląda zupełnie inaczej z perspektywy zarządzania gospodarstwem domowym. W tym przypadku olbrzymia ilość minerałów jest źródłem bardzo wielu problemów, a zmiękczanie wody wręcz koniecznością.

Dlaczego twarda woda jest problemem w domu?

Mówiąc o skutkach posiadania w domu twardej wody, warto podkreślić, że są one wielorakie i często trudne do obserwacji. Sprawia to, że bardzo wiele osób dotkniętych skutkami jej użycia szuka rozwiązań w niewłaściwym miejscu – np. kupując inne kosmetyki czy uznając, że kolejna szybka wymiana sprzętu AGD "to norma". Warto więc wiedzieć, jaki wpływ na dom i jego mieszkańców może mieć bardzo obfita w składniki mineralne kranówka.

Wpływ na człowieka

Jak już wspomnieliśmy, z punktu widzenia ogólnego zdrowia twarda woda nie jest problemem. Jednak może ona powodować szereg mniej lub bardziej uciążliwych utrapień w codziennym życiu. Między innymi są to:

  • przesuszanie skóry – wynikające z dużego stężenia wapnia i magnezu, które mogą wywoływać podrażnienia, zaczerwienienia czy nadmierną produkcję sebum,
  • problemy z włosami – które będą się trudniej układać, a ich odżywianie będzie mniej skuteczne,
  • nadmierne zużycie środków myjących – twarda woda wymusza zwiększenie ilości użytych środków myjących – mydła, żeli czy też szamponu,
  • problem ze spłukiwaniem – mogący prowadzić do problemów skórnych oraz skutkujący wzrostem rachunków,
  • kłopoty w kuchni – trafiający do potraw osad z czajnika i garnków, czy też nieestetyczne zacieki na naczyniach nie są co prawda szkodliwe, jednak z pewnością nie wyglądają apetycznie,
  • ślady z kamienia – powstające na ściankach prysznica, płytkach czy szybach są bardzo brzydkie i wymagają szorowania przy użyciu odpowiednich środków.

W tym miejscu trzeba też dodać, że kranówka z dużą ilością minerałów może być "złodziejem czasu i pieniędzy". Usuwanie efektów jej oddziaływania często wymaga sporego zaangażowania oraz nakładów finansowych.

Wpływ na urządzenia i instalacje

Największym problemem związanym z twardą wodą jest jednak jej wpływ na wszelkiego rodzaju przedmioty, które mają z nią stały kontakt. Jak nietrudno zgadnąć, w domach i mieszkaniach będą to przede wszystkim elementy systemów grzewczych – piece, rury czy grzejniki, a także zmywarki, pralki, podgrzewacze wody użytkowej, garnki czy czajniki. Ich wrogiem jest tzw. kamień kotłowy, który powstaje w wyniku rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu. Skutkiem tej reakcji jest pojawianie się charakterystycznego szaro-żółtego osadu. Choć w teorii jest on dość kruchy i nietrudny do usunięcia, to stałe narastanie warstwy kamienia może być bardzo dużym problemem. Co najważniejsze, nalot ten dużo słabiej przewodzi ciepło, co automatycznie zmniejsza wydajność instalacji grzewczych i zwiększa zużycie paliw. Jego gruba warstwa może też prowadzić do wysokiego ciśnienia, sprzyjać korozji, a w skrajnych przypadkach tworzyć zatory w rurach. Wszystko to skutkuje szybszym zniszczeniem urządzeń oraz pogorszeniem parametrów ich działania. O ile w przypadku np. czajnika pozbycie się warstwy węglanów wapnia i magnezu jest dość łatwe, to w rurach, grzejnikach czy piecach jest ono dużo trudniejsze, a czasem wręcz niemożliwe. Niestety osadzanie się kamienia jest jedną z najczęstszych przyczyn kosztownych awarii kotłów i urządzeń AGD. Z kolei mocno zapchane instalacje nadają się jedynie do wymiany. Jedynym rozwiązaniem tych problemów są systemy zmiękczające wodę w domu.

Jak sprawdzić jakość wody w kranie?

Skoro wiemy, jaki wpływ na dom może mieć twarda woda, to warto też odpowiedzieć na pytanie, jak rozpoznać, czy ma się z nią problem. Sposobów na to jest co najmniej kilka, lecz ich dokładność bywa różna. Pierwszym krokiem zawsze powinno być poszukanie w internecie mapy twardości kranówki w Polsce, która dość ogólnie przedstawia rejony występowania największej mineralizacji. Opłaca się też przyjrzeć swojemu czajnikowi i garnkom, by sprawdzić, czy i jak szybko powstaje w nich warstwa osadu. Aby jednak dokładnie określić ilość wapnia i magnezu, konieczne jest wykonanie dokładniejszych analiz. Można to zrobić samodzielnie, z wykorzystaniem odpowiednich testerów, lub też zlecić badanie fizyko-chemiczne wody. Pozwoli ono na dokładne określenie stopnia występowania tego problemu i zdecydowanie ułatwi podjęcie kroków zaradczych, w postaci montażu odpowiednich filtrów zmiękczających wodę w domu czy mieszkaniu.

Jak radzić sobie z kamieniem w domu?

Co jasne, nawet najlepsze zmiękczacze i filtry nie będą w stanie oczyścić powierzchni już pokrytych osadem. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie radzić w takiej sytuacji:

  • ocet, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona – wszystko to doskonale nadaje się do czyszczenia czajnika, garnków, płytek czy też zabrudzonej armatury. W większości przypadków może też zastąpić droższe środki chemiczne dostępne w sklepach,
  • substancje odkamieniające i zmiękczające do pralek oraz zmywarek – ich regularne stosowanie pozwala na utrzymanie w czystości grzałki czy innych miejsc, na których osadza się nalot,
  • zaawansowane odkamieniacze do instalacji grzewczych – ich użycie najlepiej zlecić profesjonalistom, gdyż wymaga to odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Działania tego typu pozwalają zdecydowanie wydłużyć okres użytkowania kaloryferów i rur, jednak w przypadku bardzo dużych ilości osadów, niemożliwe jest ich całkowite usunięcie.

Systemy zmiękczające wodę Supreme – czy warto w nie zainwestować?

Twarda woda jest bardzo niebezpiecznym wrogiem w gospodarstwie domowym. Co gorsza, doraźne sposoby rozwiązywania tego zagadnienia są skuteczne tylko w ograniczonym zakresie i w praktyce pozwalają jedynie na usuwanie skutków, a nie przyczyny. Metodą na faktyczne pozbycie się tego problemu jest zmiękczanie wody w całym domu lub chociaż części przyłączy należących do najbardziej narażonych instalacji. Efekt taki można uzyskać poprzez użycie nowoczesnych filtrów Supreme, które wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością i atrakcyjną ceną. Co bardzo ważne, obecnie skorzystać można z wielu zróżnicowanych technicznie rozwiązań, które umożliwiają elastyczne podejście do tego zagadnienia i osiągnięcie doskonałych rezultatów. W tym miejscu warto też dodać, że zmiękczacze do wody Supreme charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami, co ułatwia ich ukrycie w kuchni, łazience, piwnicy czy pralni – dzięki temu nie trzeba się martwić koniecznością wygospodarowania dodatkowego miejsca na ich umieszczenie.

Twarda woda w kranie jest poważnym problemem. Dlatego warto zadbać o odpowiedni system filtrów i zmiękczaczy. W odpowiednim wyborze może pomóc nasza firma Supreme, której specjaliści dysponują niezbędną wiedzą oraz doświadczeniem. Zapraszamy do współpracy!