Uzdatniacz wody czy zmiękczacz – co wybrać?

Uzdatniacz wody czy zmiękczacz – co wybrać?

Woda płynąca z Twojego kranu pozostawia wiele do życzenia? Jest zakamieniona, a może cechuje się zbyt wysoką zawartością związków manganu czy żelaza? W obu przypadkach pomóc mogą urządzenia przeznaczone do poprawy jej właściwości i składu, np. zmiękczacz lub stacja uzdatniania wody. Czy warto zdecydować się na oba te urządzenia? A może lepiej wybrać jedno z nich? Przeczytaj i sprawdź!

Jak działa uzdatniacz wody do domu?

Mianem uzdatniacza wody do domu można określić różnego rodzaju sprzęt przeznaczony do poprawy jakości wody. Przeważnie chodzi o systemy urządzeń składające się z różnych filtrów, których specyfikę dostosowuje się do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego i oczekiwań jego mieszkańców. Jako uzdatniacz wody mogą pracować:

  • filtry mechaniczne — pozwalają eliminować większe cząsteczki stałe, np. piasek, rdzę i inne osady;
  • filtry węglowe — umożliwiają usuwanie niektórych zanieczyszczeń chemicznych, np. chloru czy pestycydów;
  • odżelaziacze — odpowiadają za redukowanie zawartości żelaza, manganu i siarkowodoru w wodzie, bez konieczności używania preparatów chemicznych;
  • zmiękczacze — zapewniają możliwość zmiany związków wapnia i magnezu odpowiadających za twardość wody na neutralne jony sodu;
  • systemy odwróconej osmozy (RO) — działają na bazie technologii oddzielającej cząsteczki wody od innych rozpuszczonych w niej związków. Wykorzystują do tego specjalną membranę półprzepuszczalną.

Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie, czy warto zainstalować uzdatniacz do wody, trzeba przeanalizować wiele innych kwestii. Przy doborze urządzenia duże znaczenie mają fizyczne, chemiczne i biologiczne cechy próbek pobranych z ujęcia wody, a także poziom zużycia wody w danym gospodarstwie domowym. Uzdatnianie wody w domu może odbywać się z różną efektywnością, a wydajność sprzętu trzeba dostosować do liczby mieszkańców gospodarstwa domowego. 

Stacja uzdatniania wody: ranking TOP 3

A zatem uzdatniacz wody czy zmiękczacz? Przed podjęciem decyzji warto najpierw zapoznać się z rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Poniżej znajdziesz kilka propozycji systemów wielofunkcyjnych składających się z różnych urządzeń służących do poprawy właściwości i składu wody. 

  1. Urządzenie wielofunkcyjne SUPREME MULTI 24 — to kompaktowy sprzęt o wielkości 24 l wyposażony w złoże składające się z 5 składników. Zapewnia idealną filtrację zanieczyszczeń obecnych w wodzie. Usuwa nie tylko jony wapnia i magnezu, ale również żelazo, mangan, związki organiczne czy amoniak. Gwarantuje skuteczną ochronę przeciwzalaniową dzięki wyposażeniu w kolano przelewowe oraz zawór pływakowy.
  2. System wielofunkcyjny z seriii SUPREME CLEVER MULTI CI — to zestaw zaawansowanych urządzeń o wielkości od 25 do 50 l umożliwiających usuwanie rozmaitych zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie. Po zamontowaniu pozwala eliminować żelazo, mangan, związki organiczne oraz składniki odpowiedzialne za powstawanie kamienia. Sprawdza się doskonale zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w instytucjach publicznych czy zakładach przemysłowych.
  3. System wielofunkcyjny z serii SUPREME CLEVER MULTI CK — system dostępny w wersji od 25 do 50 l. Dzięki wyposażeniu w nowoczesne, wielofunkcyjne złoże ECOMIX lub PURE MIX umożliwia usuwanie najczęściej występujących zanieczyszczeń, zapewniając dostęp do wysokiej jakości wody. 

Jak działa zmiękczacz wody do domu?

Zmiękczacz wody do domu to pojedyncze urządzenie, które pozwala usuwać z wody związki wapnia i magnezu, czyli tak zwane minerały twardości wody. Umożliwia wyeliminowanie problemu nieestetycznego osady na armaturze łazienkowej i sprzęcie AGD oraz zapewnia znaczne zmniejszenie zużycia detergentów. Proces zmiękczania odbywa się dzięki zastosowaniu żywicowego złoża jonowymiennego, w obrębie którego dochodzi do wymiany jonów wapnia i magnezu odpowiadających za powstawanie kamienia na neutralne jony sodu. Co ważne, urządzenie samo przeprowadza automatyczny proces regeneracji złoża polegający na przepłukaniu go wodą i solanką wytworzoną z soli tabletkowej dodanej do zasobnika. 

Zmiękczacz wody do domu: ranking TOP 3

Zanim zamontujesz uzdatniacz wody czy zmiękczacz, poznaj też kilka polecanych urządzeń do usuwania twardości wody dostępnych obecnie w ofercie producentów. 

  1. Zmiękczacz wody Supreme Soft W — jest dostępny w wariantach o wielkości od 11 do 32 l. Cechuje się długą żywotnością dzięki zastosowaniu bezawaryjnych zaworów sterujących oraz wysokowydajnej żywicy monosferycznej LEWATIT. Zapewnia łatwość obsługi za pomocą elektronicznego sterownika w języku polskim.
  2. Zmiękczacz wody Supreme Clever CK/UP_K — można dostać go w wersji od 20 do 35 l. Jest wyposażony w niezawodny zawór sterujący CLACK WS1CK oraz bardzo efektywną w usuwaniu twardości wody żywicę monosferyczną LEWATIT. Zapewnia redukcję związków wapnia i magnezu oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 30%.
  3. Zmiękczacz wody SUPREME LOGIQ K — jest dostępny w wariancie o wielkości od 25 do 35 L. Ma profesjonalny, elektroniczny zawór PERFORMA LOGIX 269 PENTAIR oraz butlę ciśnieniową STRUCTURAL firmy PENTAIR.

Co wybrać: uzdatniacz wody czy zmiękczacz?

A więc co lepiej wybrać, uzdatniacz wody czy zmiękczacz? Wiesz już, czym cechują się oba te urządzenia, a właściwie jedno urządzenie i cały system urządzeń. Teraz na podstawie zdobytych informacji możesz odpowiedzieć sobie na pytania: czy przyda Ci się stacja uzdatniania wody, czy warto zainwestować w sam zmiękczacz. W podjęciu ostatecznej decyzji z pewnością pomoże Ci analiza wody, a także określenie swoich oczekiwań. W wyborze odpowiedniego sprzętu do poprawy jakości wody mogą Cię też wesprzeć specjaliści z firmy Supreme. 

Zanim jednak skontaktujesz się z ekspertami, musisz znać rodzaj ujęcia wody (wodociągi, studnia głębinowa, studnia wody podskórnej) oraz jej cechy fizykochemiczne, takie jak na przykład barwa, mętność, zapach, twardość ogólna, odczyn pH i wiele innych. Jeśli korzystasz z usług przedsiębiorstwa wodociągów, raport dotyczący właściwości wody uzyskasz od jej dostawcy. Gdy jednak do prania czy przygotowywania jedzenia wykorzystujesz wodę ze studni, musisz samodzielnie zlecić przeprowadzenie badań.