Filtr wody w domu jednorodzinnym. Kiedy instalować?

Filtr wody w domu jednorodzinnym. Kiedy instalować?

Na Twojej baterii kuchennej i łazienkowej wciąż tworzą się nieestetyczne zacieki? Obawiasz się, że osady z kamienia wpływają negatywnie na żywotność sprzętu AGD? A może chcesz usunąć z wody niebezpieczne związki chemiczne, zanieczyszczenia, bakterie i wirusy? W każdej z tych sytuacji powinieneś rozważyć montaż filtra do wody użytkowej. Przeczytaj, kiedy warto zainstalować takie urządzenie. 

Filtry do wody w domu lub mieszkaniu — rodzaje 

W ofercie sprzedawców znajdziesz liczne urządzenia przeznaczone do poprawy parametrów wody. Do najpopularniejszych należą:

  • filtr do wody osmotyczny — znajdują zastosowanie w systemach odwróconej osmozy. Pozwalają eliminować z wody zanieczyszczenia mechaniczne, związki metali ciężkich oraz szkodliwe dla zdrowia bakterie i wirusy. Przefiltrowana przez nie woda doskonale nadaje się do mycia owoców i warzyw, a także do bezpośredniego spożycia dla dzieci, kobiet w ciąży i seniorów. Występuję w wielu wariantach. Wyróżnia się filtry osmotyczne sedymentacyjne (między innymi sznurkowe, piankowe, harmonijkowe czy siatkowe) oraz filtry osmotyczne uzdatniające (na przykład zmiękczające, odżelaziające, sedymentacyjno-węglowe);
  • filtr do wody węglowy — mogą być montowane w systemach odwróconej osmozy i zestawach podzlewozmywakowych. Zapewniają doskonały smak i zapach wody. Dodatkowo usuwają chlor i niebezpieczne substancje organiczne;
  • filtr do wody jonowymienny — mają postać żywicy zdolnej do zamiany jonów wapnia i magnezu odpowiadających za powstawanie osadu na nieszkodliwe jony sodu. Znajdują zastosowanie w zmiękczaczach wody, których głównym założeniem jest usuwanie twardości wody.

Wiesz już, gdzie stosuje się filtry węglowe, a gdzie filtry osmotyczne lub filtry jonowymienne. Dzięki znajomości podstawowych rodzajów wkładów do urządzeń filtrujących możesz podjąć bardziej świadomą decyzję o zakupie sprzętu do oczyszczania wody. 

Kiedy warto zamontować filtr do wody w domu?

Montaż filtra do wody w domu stanowi ważny element dbałości o zdrowie i komfort wszystkich mieszkańców. Zapewnia możliwość zmniejszenia zużycia detergentów i zredukowania wytrącania się kamienia na armaturze łazienkowej. Pozwala uniknąć sytuacji, w której smak i zapach przygotowywanych potraw pozostawiają wiele do życzenia z powodu złej jakości wody. Gwarantuje też poprawę trwałości sprzętu AGD czy urządzeń grzewczych.

Zamontuj filtr do wody w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli Twoim problemem jest:

  • twarda woda; 
  • zbyt duża zawartość związków żelaza i manganu w wodzie; 
  • zanieczyszczenie biologiczne wody;
  • obecność chloru w wodzie;
  • zanieczyszczenie wody cząstkami stałymi.

W każdej z wymienionych sytuacji doskonale spisze się urządzenie filtrujące przystosowane do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Do Twojej dyspozycji pozostają zarówno wydaje systemy odwróconej osmozy (RO), jak i łatwe w montażu filtry nakranowe. Ranking popularności wskazuje, że klienci najchętniej decydują się na pierwsze z wymienionych rozwiązań. Instalacje RO zapewniają bowiem bardzo wysoką skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń, bakterii czy wirusów. 

Jak zamontować filtr do wody?

Proces montażu filtra do wody zawsze wygląda nieco inaczej, a dokładny przebieg instalacji zależy od rodzaju urządzenia i warunków panujących na miejscu. Uogólniając, wszystko sprowadza się do wykonania opisanych poniżej czynności.

  1. Wybór miejsca montażu.
  2. Wyłączenie dopływu wody.
  3. Przygotowanie instalacji wodnej do montażu filtra.
  4. Podłączenie filtra do wody.
  5. Sprawdzenie szczelności systemu.

Podczas instalacji urządzeń przeznaczonych do poprawy składu i jakości wody często napotyka się różne trudności. Zazwyczaj wynikają one z braku doświadczenia lub umiejętności. Jeśli nie wiesz, jak montować filtr skośny do wody, filtr do wody użytkowej, system odwróconej osmozy czy jakiekolwiek inne urządzenie, lepiej skontaktuj się ze specjalistą. Nieprawidłowe podłączenie sprzętu do uzdatniania wody może spowodować nieefektywne działanie lub prowadzić do awarii.