Czy woda gazowana jest zdrowa?

Czy woda gazowana jest zdrowa?

Uwielbiasz wodę gazowaną, jednak masz wątpliwości co do jej wpływ na Twoje zdrowie? Ktoś powiedział Ci, że ma ona negatywny wpływ na samopoczucie i stan organizmu? Musisz wiedzieć, że napoje z bąbelkami są bezpieczne, jednak od tej zasady istnieją pewne odstępstwa. Przeczytaj i sprawdź, czy woda gazowana szkodzi!

Czym charakteryzuje się woda gazowana?

Woda gazowana powstaje na skutek wysycenia niegazowanej wody mineralnej lub źródlanej dwutlenkiem węgla CO2. Występujące w niej „bąbelki” to nic innego jak dwutlenek węgla wtłoczony do napoju pod ciśnieniem. Jej miłośnicy wśród największych zalet wymieniają lekkość i wyjątkową zdolność do orzeźwienia. Wśród plusów wody gazowanej warto wskazać również to, że nie zawiera ona konserwantów i barwników, dzięki czemu nie oddziałuje negatywnie na organizm. Ponadto, podobnie jak woda niegazowana, wykazuje właściwości oczyszczające i może wspomagać usuwanie toksyn, a także sprzyja transportowaniu składników odżywczych i minerałów do komórek całego ciała. 

Ze względu na stopień nasycenia dwutlenkiem węgla wody gazowane dzieli się na:

  • niskonasycone — zawierają do 1500 mg CO2/l;
  • średnionasycone CO2 — zawierają 1500-4000 mg CO2/l;
  • wysokoansycone CO2 — zawierają powyżej 4000 mg CO2/l.

Niektóre wody gazowane wyróżniają się nieco kwaśnym posmakiem, co ma ścisły związek z zawartością bąbelków. 

Czy woda gazowana jest szkodliwa?

Wiele osób zastanawia się, czy woda gazowana szkodzi. Otóż taki rodzaj napoju ani nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ani nie wpływa negatywnie na samopoczucie. Wręcz przeciwnie, dzięki zawartości bąbelków skutecznie gasi pragnienie i szybko orzeźwia. Niektórzy zarzucają, że osoby pijące regularnie wodę gazowaną są narażone na spożywanie zbyt małej ilości płynów. Obawy te wynikają z faktu, że napoje z bąbelkami faktycznie ekspresowo zaspokajają pragnienie. Aby uniknąć zbyt dużych strat wody, warto pamiętać o wypijaniu co najmniej 2 litrów płynów dziennie. 

Uwaga! Latem występuje podwyższone zapotrzebowanie na wodę i dotyczy zwłaszcza niemowląt i małych dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży i matek karmiących.

Kiedy woda gazowana szkodzi?

Woda gazowana co do zasady jest nieszkodliwa dla większości społeczeństwa, jednak przeciwwskazanie do jej spożywania stanowią niektóre schorzenia. Nie powinny jej pić osoby cierpiące na:

  • niektóre zaburzenia pracy układu pokarmowego — woda gazowana nie jest wskazana dla kobiet i mężczyzn zmagających się z chorobą wrzodową żołądka, refluksem żołądkowo-przełykowym, zespołem jelita drażliwego;
  • schorzenia gardła, krtani i strun głosowych — woda gazowana może szkodzić i powodować dyskomfort w przebiegu chorób takich jak zapalenie gardła i zapalenie krtani, chrypka, dysfagia czy polipy strun głosowych;
  • niewydolność krążenia — osoby, u których stwierdzono niewydolność krążenia, powinny skonsultować kwestię spożywania wody gazowanej z lekarzem.

Nie zaleca się również picia wody gazowanej w czasie rekonwalescencji po zabiegach i operacjach oraz podczas stosowania diety lekkostrawnej. 

Czy gazowana woda jest zdrowa?

Wiesz już, że woda gazowana nie szkodzi, jednak czy jest zdrowa? Otóż niektóre napoje dzięki naturalnej zawartości dwutlenku węgla mogą cechować się niskim pH, które z kolei zabezpiecza przed rozwojem drobnoustrojów. W rezultacie można powiedzieć, że woda gazowana pod względem mikrobiologicznym jest zdrowsza, od swojego niegazowanego odpowiednika o obojętnym odczynie.

Ponadto niektóre wody wysokozmineralizowane są uznawane za lecznicze ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych. Często dostarczają duże ilości wapnia i magnezu w odpowiednich proporcjach, zapewniając ich dobrą przyswajalność. Rzadziej mogą stanowić też źródło innych substancji — między innymi potasu, boru, jodu, litu, krzemu czy selenu. 

Wody wysokozmineralizowane są zalecane jako uzupełnienie diety dla osób zdrowych i aktywnych fizycznie oraz cierpiących na różne schorzenia. Mogą stanowić element profilaktyki schorzeń cywilizacyjnych oraz związanych z nimi dolegliwości. Niektóre wody rekomenduje się stosować na przykład jako wsparcie leczenia miażdżycy, cukrzycy, chorób nerek i dróg moczowych oraz jako naturalny sposób na złagodzenie objawów nadużycia alkoholu.

Czy woda lekko gazowana jest zdrowa dla kobiet w ciąży?

Woda gazowana i lekko gazowana nie dość, że jest nieszkodliwa dla kobiet w ciąży, to jeszcze może być dla nich sposobem na złagodzenie mdłości i zaburzeń trawiennych. Wszystko to dzięki jej naturalnej zdolności do wspomagania powstawania i wydzielania w organizmie kwasu solnego. Pełni on niezwykle ważną funkcję w przebiegu trawienia i wspiera poprawne działanie procesów enzymatycznych. Dzięki temu woda gazowana pita małymi łyczkami może okazać się prostym remedium na różne dolegliwości charakterystyczne dla tego szczególnego okresu.

Uwaga! Częstym przeciwwskazaniem do picia wody gazowanej w ciąży są nadciśnienie i nawracające obrzęki oraz wzdęcia.

Czy woda gazowana szkodzi zębom?

Wskazuje się, że woda gazowana ze względu na zawartość kwasu węglowego może mieć zły wpływ na stan zębów. Ten nieorganiczny związek chemiczny jest efektem ubocznym połączenia wody i dwutlenku węgla. Prawdopodobnie oddziałuje na erozję szkliwa, jednak nie ma badań, które by to jednoznacznie potwierdzały. Dlatego, jeśli spożywasz regularnie wodę gazowaną, raczej nie powinieneś obawiać się o kondycję swoich zębów. Znacznie groźniejsze dla ich zdrowia są na przykład napoje słodzone sprzyjające rozwojowi próchnicy.

Czy woda gazowana tuczy?

Osoby będące na diecie mogą zastanawiać się, czy woda gazowana tuczy. Otóż jeśli w jej składzie znajduje się wyłącznie woda, nie dostarcza ona do organizmu żadnych kalorii i bez obaw można spożywać ją podczas redukowania kilogramów. Co więcej, istnieją badania, które wskazują, że zawarte w niej bąbelki mogą przyczyniać się do wywoływania chwilowego uczucia sytości. 

Trzeba jednak uważać na smakowe wody, które w składzie mają zwykle cukier. Takie napoje są przeważnie niepożądanym produktem na diecie, bo mimo braku jakiejkolwiek wartości energetycznej, podnoszą liczbę spożytych w ciągu dnia kalorii.